Bl. Bronislava

Bronislava se narodila kolem roku 1200 v Kamień v současném Polsku. Jako mladá dívka se chtěla stát jeptiškou, ale její otec jí tvrdohlavě bránil. Bronislava byla skleslá, dokud se jí nezjevil sám Pán s ujišťujícím slibem: "Trpělivost, Bronislavo, staneš se mojí chotí." Nakonec jí bylo dovoleno vstoupit do společenství sester premonstrátek v Krakově asi v roce 1219.

Bronislava se ocitla okamžitě tváří v tvář skutečnosti kříže, chyběla své matce a poznala, jak těžké je žít ve společenství tolika žen rozdílných povah, a přísnosti konventu se přizpůsobovala pomalu. Bronislava ale hleděla na vše pohledem kříže a brzy byla proniknuta jeho tajemstvím. Ztotožnila se s křížem tak těsně, že jednoho dne v pahorcích u kláštera se jí zjevil ukřižovaný Kristus a říkal: "Bronislavo, jako můj kříž byl tvým křížem, tak také bude moje koruna tvojí korunou."

Začátkem postního období roku 1241 se Bronislava a některé z jejích sester právě modlily s rukama vztaženýma ve tvaru kříže, když dostaly zprávu, že divocí Tataři postupují rychle na Krakov. Klášter byl v bezprostředním nebezpečí zničení. Bronislava pozvedla kříž, přitiskla ho k svému srdci a řekla sestrám: "Nebojte se ničeho, kříž nás ochrání." Pak odvedla sestry do podzemních chodeb pod klášterem, kde zůstaly schovány před vetřelci. Budovy kláštera však ušetřeny nebyly, zhroutily se v plamenech, a zavalily sestry v podzemí. Říká se, že když Bronislava poklepala třikrát svým křížem na skalnaté stěny jejich nedobrovolného temného vězení, otevřela se najednou sestrám chodba vedoucí na svobodu. Po zničení kláštera nalezla většina sester útočiště v nedalekém klášteře, který byl ušetřen.

Bronislava však zůstala v ruinách starého kláštera, a s hrstkou zbylých sester postavily chatrče na přespání a dny jim míjely obětováním se chudým, nemocným a nesčetným obětem nájezdu Tatarů. To bylo poslední znamení rozkvětu na kříž zaměřené spirituality, která sama rostla solidaritou s utrpením druhých. Klášter nebyl nikdy za života Bronislavy obnoven. Ona sama nakonec podlehla vážnému onemocnění, když navštěvovala nemocné. Zemřela 29. srpna roku 1259. Je svatou patronkou Krakova, jehož kardinál – arcibiskup se stal v roce 1978 papežem Janem Pavlem II.

Bronislava je zobrazována s korunkou panenství jak drží kříž, který byl středem naplnění jejího života a spirituality.