Výstavy

Výstava EMILIE A ZDEŇKA MILEROVÝCH

 

MANŽELÉ MILEROVI, NA STRAHOVĚ, SPOLU…

On z Kladna, ona rodilá Pražačka. Celý společný život – až do r. 2011, kdy geniální výtvarník Zdeněk Miler zemřel – prožili ve své vilce v Hodkovičkách, ale místo Strahovského kláštera bylo jejich společnou láskou…

Od 11. dubna letošního roku až do začátku letních prázdnin zde, v prostorách Strahovského kláštera, se plní jejich sen - společná výstava.

Emilie Milerová poprvé veřejnosti ukazuje kolekci tušové malby a kaligrafie, kterou vytvořila v době, kdy její manžel vážně onemocněl a ona se na dvě hodiny denně od běžných pracovních povinností utíkala do světa vlastní tvorby, inspirovaného pracemi starých čínských mistrů.

Zdeněk Miler dosáhl své umělecké nesmrtelnosti jistě kouzelnou pohádkovou postavičkou Krtka, na které doslova vyrostlo několik generacích malých dětí nejen v Čechách, ale známe i jeho další tvorbu? První Milerův film ve světoznámém studiu Jiřího Trnky, "O milionáři, který chtěl ukrást slunce“ byl černobílý a jen těžko uvěříme, jaké výtvarné proměny jeho tvůrce dosáhl. Po dobu konání výstavy projekce Milerova oblíbeného filmu Sametka je pak nadčasově pravdivou pohádkou, jejíž filozofii autor přijímal i miloval…

Unikátní filmová smyčka z návštěvy amerického astronauta A. Feustela u Z. Milera v nemocnici v Nové vsi pod Pleší je pak dojemným setkáním těch, kdo svojí prací doslova vynesli Krtečka až do vesmíru.

Plátna Emilie Milerové – Pocta Strahovu, Klášter Milevsko aj. jsou odkazem na její naivní tvorbu, kterou nyní od r. 2021 tvoří na Dobříši, kam se přestěhovala, a kde spolu se svým mužem vystavuje v zámecké galerii Oranžerie. O všech těchto životních cestách a postojích je zde promítaný film Život podle Emily.

12. 4. - 30. 6. 2024

VSTUPNÉ

V rámci výstavy je návštěvníkům umožněna i prohlídka části kláštera (Románské sály, ambity, Kapitulní síň, Letní a Zimní refektář).

Dospělí: 150 Kč

Snížené vstupné: 80 Kč

ZŠ: děti 20 Kč (učitelé zdarma)

Rodinné: 280 Kč (2 dospělí a 1-5 dětí 6-14 let)

Snížené: studenti s kartou ISIC do 26-ti let věku, pedagogové s kartou ITIC, senioři (65 let a výše), děti a mládež 6-17 let

Zdarma: děti do 6-ti let věku, držitelé průkazů ZTP, ZTP/P, členové řádů a kongregací, držitelé karty ICOM, učitelé doprovázející skupinu žáků či studentů, pro CK každá 21 osoba.

 

 

Výstava k 800. výročí vánočních lidových betlémů

Od 21. prosince 2023 do 4. února 2024 můžete v rámci prohlídky kláštera shlédnout i výstavu připravenou k 800. výročí vánočních lidových betlémů.